Arama

Porland, Culinary Forum 2022’nin Ana Sponsoru Oldu

Gastronomi sektörünü eğitim odaklı vizyoner paylaşımlarla güçlendirmek amacıyla ilk kez organize edilen "Culinary Forum 2022 - Education" etkinliği sektörün önde gelen isimlerini Antalya’da bir araya getirdi. Porland ana sponsorluğunda gerçekleşen etkinlikte aralarında önemli şeflerin bulunduğu onlarca isim, gastronomi ve aşçılık bölümü öğrencileriyle buluşarak tecrübelerini aktardı.

 

Yarım asra yaklaşan geçmişi ile Türk gastronomi kültürüne değer kazandıran Porland, yalnızca şefleri değil, öğrencileri, akademisyenleri, tedarikçileri ve yatırımcıları ağırlayan “Culinary Forum 2022-Education” etkinliğinin ana sponsoru oldu.

16-17 Mart 2022 tarihlerinde Antalya'da düzenlenen etkinlikte, sektörün önde gelen isimleri gastronomi ve aşçılık bölümü öğrencileriyle bir araya gelerek tecrübelerini paylaştı. Sektöre yön veren konuşmacılar, gastronomi alanında kariyer hedefleyen öğrenciler için ilham veren paylaşımlarda bulundular.

“Gastronomi alanında yeni rotalar belirliyor”

Porland’ın ana sponsorluğunda ilk kez Antalya’da gerçekleşen “Culinary Forum 2022 - Education” etkinliğini değerlendiren Porland Yönetim Kurulu Üyesi İmge Pamukçu, “Birçok şef ve akademisyeni buluşturan Culinary Forum 2022 –Education” etkinliği gastronomi alanına büyük katkı sağlıyor. Yerli ve yabancı, ilham veren konuşmacıların, beş binden fazla misafirin ağırlandığı organizasyonda üniversite öğrencileri sektör profesyonellerini dinleme imkanı bularak kariyer hedeflerinde yeni rotalar belirliyorlar. Gastronomi alanında sektörün en değerli isimlerini bir araya getiren böylesi önemli bir eğitim etkinliğini sahiplenmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

“Ar-Ge merkezimiz sektöre yön veriyor”

Porland Satış Direktörü İsmail Taşkın, Porland’ın yenilikçi Ar-Ge yaklaşımına değinerek şunları söyledi: “Günümüzde Porland, yaptığı teknoloji yatırımlarının yanı sıra Ar-Ge ve üretim altyapısından aldığı güç ile Türkiye ve dünya porselen sektörüne değer katmaya devam ediyor. Porland olarak Ar-Ge merkezimizde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda teknoloji, inovasyon ve sürdürülebilirlik kavramlarını bütüncül olarak ele almaya çalışıyoruz. Bu bağlamda son teknoloji ürünlerle donatılmış olan Ar-Ge merkezimiz, sektördeki güncel teknolojileri takip etmekle kalmayıp, kendi çalışmaları sonucunda ortaya koyduğu teknik ve teknolojik özellikler bakımından benzersiz ürünler ile de sektöre yön veriyor.”

Gastronomi alanında güçlü isimler bir araya geldi

Gastronomi alanında en güçlü isimlerin Culinary Forum sahnesinde yerini aldığı etkinlikte, 80’den fazla ilham veren konuşmacı çok yönlü ve vizyoner yaklaşımlarını izleyiciler ile paylaştı. Chef Ali Ronay, Hilton Hotels Country Chef Andreas Scheuregger, Carlo Bernardini, Cihan Çetinkaya, Divan Group Executive Corporate Chef Giancarlo Gottardo, Mehmet Gök, Maksut Aşkar, Big Chefs Kurucusu Gamze Cizreli, Nirvana Hotels CEO’su Korhan Alşan, 7Mehmet Restaurant sahibi Mehmet Akdağ ve Önder Arsan gibi alanında kendini ispatlamış konuklar gençlerle tecrübelerini paylaştı. Aynı zamanda Türkiye'nin farklı üniversitelerinden gelen akademisyenler de geleceğin aşçılarına bilgilerini aktardı.